AB “Aksa” objektai Baltarusijoje 2011 – 2012 m.

AB “Aksa” savo veiklą Baltarusijos rinkoje pradėjo 2010 m. – 2011 m., kai po keletos vizitų ir susitikimų su Baltarusijos statybų sektoriaus įmonėmis buvo išsiaiškinti rinkos poreikiai, galimi AB „Aksa“ konkurenciniai pranašumai bei numatyti įėjimo į rinką keliai. Baltarusijos rinka įvertinta kaip itin perspektyvi ir turinti didelį augimo potencialą, bet tuo pačiu ir sudėtinga dėl nestabilios vietinės valiutos, importo apribojimų ir muitų, didelio valstybės reglamentavimo, kitų verslo aplinkos ypatumų skirtumų.

Kaip proritetinis įėjimo į rinką kanalas buvo pasirinktas kelias paskui Lietuvos investuotojus, steigiančius savo gamybos įmones Baltarusijoje. Kadangi AB „Aksa“ Lietuvos rinkoje yra labai gerai žinoma kaip aukštos kokybės ir plataus asortimento gelžbetonio gaminių gamintoja, buvo užmegzti ryšiai su stambiomis Lietuvos įmonėmis, kurios planuoja savo gamybos plėtrą į Baltarusiją. Lietuvos investuotojai jau iš savo praktikos Lietuvoje žinojo AB „Aksa“ galimybes operatyviai ir kokybiškai gaminti itin sudėtingas gelžbetonio konstrukcijas. Planuodami savo verslą Baltarusijoje, Lietuvos investuotojai norėjo tvirtų garantijų, kad gelžbetonio konstrukcijos statomoms gamykloms bus patiektos laiku, aukštos kokybės, gamintojas sugebės įgyvendinti įvairius sudėtingus projektinius sprendimus, projektinių sprendimų priėmimo greitis bus maksimaliai operatyvus. Vietiniai gamintojai neatitiko nei vieno iš šių reikalavimų, darbas su jais reikalavo daug papildomų rizikos faktorių, turimos technologinės galimybės neatitiko sudėtingų statinių poreikių. Todėl investuotojai po susipažinimo su Baltarusijos gelžbetonio konstrukcijų rinkos situacija, priimdavo sprendimus, kad nepaisant nemažų atstumų, visos pagrindinės gelžbetonio konstrukcijos bus vežamos iš jau praktikoje patikrintų Lietuvos gamintojų.

Pirmasis iš Lietuvos investuotojų, su kuriuo buvo pasirašyta tiekimo sutartis, buvo UAB „Vakarų medienos grupė“. Ši įmonė Mogiliovo LEZ planavo įgyvendinti investicinį projektą, kur turėjo būti pastatytas 60 000 m2 pastatų kompleksas, su baldų fabriku, medienos drožlių plokščių gamybos fabriku, faneros gamybos fabriku. Ši investicija buvo daroma kartu su švedų koncernu IKEA, kuris vienas iš didžiausių baldų ir namų apyvokos mažmeninės prekybos tinklų pasaulyje. Bendros investicijos į šį gamybinį kompleksą sudarė apie 100 mln. EUR bei buvo sukurta apie 1000 darbo vietų. Todėl 2011 m. birželio mėn. įvykęs sutarties dėl pagrindinių gelžbetonio konstrukcijų tiekimo visam šiam kompleksui pasirašymas su AB „Aksa“ buvo aukštas mūsų monės įvertinimas ir pasitikėjimo parodymas. Sutarties vertė sudarė apie 4 mln.Lt., bendra tiekimo apimtis sudarė apie 6000 tonų gelžbetonio gaminių, gaminiai buvo patiekti 2011 m. rugpjūčio – 2012 m. vasario mėn. Dalis gaminių buvo itin sudėtingos 19 m. kolonos, kurių gamyba ir pristatymas į Baltarusiją reikalavo ypatingų technologinių ir logistikos sprendimų.

Gretimame Mogiliovo LEZ sklype savo investicijas planavo kita stambi Lietuvos gamybinė grupė UAB „Koncernas SBA“. Tai įmonių grupė, vienijanti baldų gamybos, tekstinės įmones, o benda grupės apyvarta siekia beveik 1 milijardą litų. Matydama, kaip sparčiai kyla sudėtingos gelžbetonio konstrukcijos gretimame sklype, UAB „Koncernas SBA“ priėmė logišką sprendimą pasitelkti tą patį gelžbetonio konstrukcijų tiekėją – AB „Aksa“. 2011 m. lapkričio mėnesį buvo pasirašyta sutartis tarp AB „Aksa“ ir IOOO „Мебелайн” dėl gelžbetonio konstrukcijų tiekimo. Bendra tiekimo apimtis sudarė viršijo 1 mln. Lt. UAB „Koncernas SBA“ į Baltarusijos įmonę investavo 14 mln. EUR, buvo sukurta 300 darbo vietų.

Dirbant Baltarusijos rinkoje buvo užmegzti ryšiai su lietuviško kapitalo įmone, kuri per savo Baltarusijos padalinį vykdė statybos rangos darbus Baltarusijos rinkoje. Bendradarbiavimo ryšiai buvo patikrinti praktikoje, dirbant kartu statomuose objektuose Baltarusijoje. Todėl labai džiugu, kad užsimezgęs bendradarbiavimas tęsėsi ir toliau – 2012 m. rugsėjo mėn. buvo pasirašyta sutartis dėl daugiau nei 300 vnt. kolonų logistikos centrui Baranovičiuose tiekimo. Bendra tiekimo apimtis viršijo 1 mln. Lt., bendras gaminių svoris 1500 tonų; gaminiai buvo patiekti 2012 m. spalio – gruodžio mėnesiais. Gaminant gelžbetonio gaminius šiam logistikos centrui, statybos įmonė paprašė itin skubiai, per porą savaičių, įvykdyti dar vieno mažesnės apimties objekto kolonų gamybą. Šio objekto (plovimo ir dezinfekavimo pastatas, Bresto sritis) kolonųužsakymas buvo itin operatyviai įvykdytas, nemažinant pagrindinio objekto gamybos ir tiekimo greičio.

Taigi AB „Aksa“ jau turi tiekimo patirtį Baltarusijoje – tiek didelių pramoninių kompleksų, tiek mažesnių objektų. Pagrindiniai AB „Aksa“ konkurenciniai pranašumai šioje rinkoje – galimybė įgyvendinti net ir pačius sudėtingiausius projektinius sprendimus, kompleksinis gaminių tiekimas, aukšta gaminių kokybė, operatyvūs terminai ir terminų laikymasis, greitas projektinių sprendimų priėmimas ar koregavimas, galimybė konsultuoti pastato projektuotojus ir užsakovus, aukšta technologinio, inžinerinio ir vadybinio personalo kvalifikacija. Visa tai leidžia tikėtis, kad ir 2013 m. tiekimo apimtys į Baltarusiją augs.

0 komentarų

Pateikti komantarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *